czwartek, 11 sierpnia 2016

Motyle: Zorzynek rzeżuchowiec

Załęczański Park KrajobrazowyZorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines) to motyl dzienny, którego samiec wyróżnia się od samicy pomarańczowymi plamami na przednich skrzydłach. Dolna część skrzydeł jest zielonkawo marmurkowa. U samca i u samicy widoczna jest niewielka czarna kropka na skrzydłach. Samica jest nieco mniejsza i nie ma kolorowych plam. Gąsienica jest smukła, nieowłosiona, zielona z jasnym paskiem po bokach.






 Zorzynek występuje praktycznie w całej Europie aż po Azję środkową, zasiedla wilgotne pola i łąki, obrzeża wilgotnych lasów i polany leśne, brzegi rzek i jezior, torfowiska a także wilgotne ogrody i parki.

Samica składa jaja pojedynczo na roślinach z rodziny kapustowatych takich jak:
takie jak rzeżucha łąkowa, czosnaczek pospolity, wieżyczka gładka czy stulisz lekarski, które później stanowią pokarm dla gąsienic. Ponieważ larwy żerują niemal wyłącznie na kwiatach i rozwijających młodych liściach i pędach rzadko wystarcza pokarmu, dla więcej niż jednej gąsienicy na jednej roślinie. Jeżeli na roślinie znajduje się więcej niż jedna larwa to silniejsza zjada słabszą, tak samo jest w wypadku gąsienic i napotkanych przez nie jaj. Samice rozpylają na roślinach feromon informujący inne samice, że tu jest już złożone jajo. 

Zorzynek rzeżuchowiec zimuje w stadium poczwarki, przyczepionej do łodygi głową do góry w sposób imitujący narośl w kształcie ciernia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz