piątek, 19 sierpnia 2016

Mimoza - nawłoć pospolita, nawłoć kanadyjska - działanie lecznicze


 Mimozami jesień się zaczyna...śpiewał Czesław Niemen. I jeżeli wierzyć w słowa piosenki, to właśnie stawiamy pierwsze kroki ku Pani Jesieni.
Mimozami obsypane przydroża, zaniedbane pastwiska, brzegi rzek,gdzieniegdzie całe łany niczym wielkie żółte morze kołyszące się na wietrze.



Nawłoć pospolita

Zazwyczaj spotykamy nawłoć pospolitą i nawłoć kanadyjską.
Obydwie rośliny maja zbliżone właściwości lecznicze.Ziele nawłoci  to ważny środek odwadniający przy chorobach nerek, a także jako lek „czyszczący krew” w chorobie gośćcowej i niektórych schorzeniach skóry.

Nawłoć kanadyjska


  •  działa moczopędnie
  • uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne – zawiera rutynę
  • odkaża układ moczowy
  • leczy nieżyt żołądka i jelit


Warto zrobić winko nawłociowe, które działa wzmacniająco na naczynia krwionośne  i„czyści” krew. 

Podgrzanym wytrawnym czerwonym winem zalewamy ścięte końcówki nawłoci, tak aby wino pokryło kwiaty wraz z zielem w całości. Odstawic na 2 tygodnie, codziennie potrząsać naczyniem.  Po 2 tygodniach dodać 100 – 150 ml miodu, i wymieszać. Profilaktycznie i leczniczo wypijać codziennie po 80-100 ml.



Nawłoć jest rośliną miododajną.
Nektar życia - tak kiedyś nazywano miód nawłociowy, ponieważ wykazuje tak  jak i roślina  właściwości lecznicze.Miód z nawłoci stosowany jest w leczeniu układu moczowego, przerostu prostaty, dróg żółciowych oraz stawów. Działa moczopędnie i żółciopędnie oraz przeciwzapalnie, a także wzmacnia  serce i pomaga w nadciśnieniu.


Kwiaty nawłoci pospolitej
Nawłoć pospolita - ziele

     


     

     

     

     

     

     

     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz